ЧИСЛІВНИКЧислівник — самостійна частина мови, яка означає число, кількість або порядок предметів при лічбі й відповідає на питання скільки? котрий? Наприклад: шість, сорок один, десятий. Зауважте! Не треба плутати числівники з іншими частинами мови, які мають числове значення: двійка, десяток, сотня, половина, третина, чверть — іменники, триповерховий, поодинокий, парний — прикметники, утроє, двічі, по-перше — прислівники, подвоїти, розполовинити — дієслова. Слова мало, багато в сполученні з іменниками — назвами предметів та осіб — є числівниками (мало книжок, багато студентів,), у сполученні з дієсловами — прислівниками (мало знати, багато читати).
Розряди числівників за значенням і граматичними ознаками
Розряди числівників за будовою
Відмінювання власне кількісних, збірних і неозначено-кількісних числівників 1. Числівник один змінюється за родами, числами, відмінками, як займенник той.
2. Числівники два, обидва, обидві, обоє, три, чотири, багато, кілька відмінюються за зразком числівника два.
Зауважте! Числівники чотири та багато в орудному відмінку мають лише закінчення -ма (чотирма, багатьма, а не чотирьома, багатьома). 3. Числівники від п’яти до тридцяти та кільканадцять відмінюються, як п’ять.
Зауважте! Збірні числівники можна утворити лише від числівників два-двадцять і тридцять (двоє, обидва, обидві, обоє, троє, четверо^ п’ятеро тощо). За відмінювання вони втрачають суфікс -ер(о) і мають у непрямих відмінках такі самі форми, як і власне кількісні числівники. Збірні числівники можуть мати пестливе значення (двійко, трійко). 4. У складних числівниках п’ятдесят-вісімдесят, кількадесятвідмінюється лише друга частина (за зразком числівника п’ять).
5. Числівники сорок, дев ‘яносто, сто в усіх відмінках, крім називного та знахідного, мають закінчення -а.
6. У складних числівниках від двохсот до дев’ятисот, а також кількасот відмінюються обидві частини. Паралельні форми має лише форма орудного відмінка.
7. Числівники нуль, тисяча, мільйон, мільярд відмінюються, як відповідні іменники. Зауважте! У кількісних складених числівниках відмінюється кожне слово за своїм типом відмінювання, до того ж варто пам’ятати про паралель^ ні форми: двадцяти п’яти, двадцятьох п’ятьох (а не двадцятьох п’яти).
Відмінювання порядкових числівників Порядкові числівники змінюються, як прикметники, за родами, відмінками, числами. У складних порядкових числівниках відмінюється тільки останнє слово: сто двадцять восьмий, сто двадцять восьмого, сто (двадцять восьмому тощо.
Відмінювання дробових числівників У дробових числівниках чисельник відмінюється як відповідний кількісний числівник, а знаменник — як порядковий, до того ж при чисельнику два, три, чотири знаменник стоїть у називному відмінку множини (дві треті, чотири сьомі (частини), а після п’ять і далі — у формі родового відмінка множини (п’ять шостих, вісім десятих).
Дробові числівники півтора, півтори, півтораста не відмінюються. Зв’язок числівника з іменником
Зауважте! При числівнику з іменником, який має числове значення, іменник узгоджується з числівником: п’ять з половиною кілограмів, два з третиною апельсини. 6. Числівник півтора узгоджується з іменником чоловічого або середнього роду в родовому відмінку однини, а числівник півтори — з іменником жіночого роду в родовому відмінку однини: півтора місяця, півтори тонни. 7. Збірні числівники вживаються з іменниками, які: — є назвами істот чоловічого роду: п’ятеро лікарів, четверо вовків]
Позначення часу Для позначення конкретної години використовуємо порядкові числівники: дванадцята година, о п’ятій годині. На позначення половини використовуємо прийменник на. nie на шосту, о nie на третю.
|