ДІЄПРИКМЕТНИКДієприкметник — особлива форма дієслова, що називає ознаку за дією або станом і відповідає на запитання який? (пожовклий, засипаний, забутий). Дієприкметник має спільні ознаки з дієсловом і прикметником.
Активні та пасивні дієприкметники
Зауважте! Активні дієприкметники теперішнього часу (пануючий, працюючий тощо) у сучасній мові вживаються обмежено. Замість них треба використовувати відповідні іменники, прикметники, пасивні дієприкметники або дієприслівникові звороти чи підрядні речення: На зустріч запрошуємо всіх бажаючих. — На зустріч запрошуємо всіх охочих. До уваги працюючих у другу зміну. — До уваги працівників другої зміни.
Відмінювання дієприкметників Дієприкметники, як і прикметники, змінюються за родами, числами іі відмінками. Усі дієприкметники відмінюються за твердою групою відмінювання прикметників.
Дієприкметниковий зворот Дієприкметниковий зворот — це дієприкметник разом із залежними словами. У реченні дієприкметниковий зворот виступає означенням: Одцвітають [чорнобривці], посаджені маминими руками. Виділяємо комами дієприкметниковий зворот, якщо він стоїть після пояснюваного слова: Дієприкметниковий зворот перед пояснюваним словом здебільшого не виділяється комами (Ще спить засипана снігами [земля]). Зауважте! Дієприкметниковий зворот має стояти якомога ближче до означуваного слова, інакше може спотворитися смисл речення: Каштани нагадують свічки, розбуджені весною. — Каштани, розбуджені весною, нагадують свічки. Дієприкметниковий зворот не може бути розірваний іншими членами речення. Таке речення потребує редагування: Засипана земля весняними квітами нагадувала килим. — Земля, засипана весняними квітами, нагадувала килим.
Безособові форми на -но, -то Такі дієслівні форми близькі до пасивних дієприкметників минулого часу (засіяний — засіяно, забутий — забуто). Ці форми незмінювані, виражають дію, не пов’язану безпосередньо з діячем, виступають у ролі головного члена речення (присудка) в односкладному безособовому реченні (Злочин розкрито). |